Abban a pillanatban, amikor elkezdesz kacsintgatni olyan országok felé, mint Indonézia, Thaiföld, Japán, USA, amik az 1-es díjzónáján kívül vannak, felmerülhet benned a kérdés: hogyan oldom meg az internetezést, esetleg a telefonálást az út során? Erre hoztam neked néhány megoldást, hogy biztos ne maradj adat nélkül.

Díjzónák – mit jelentenek?
4 különböző zónára vannak felosztva az országok: az 1-es zónában leginkább az EU-s tagországok találhatóak meg, 1-1 kivétel van mint például Egyesült Királyság, Norvégia és néhány gyarmati terület. Ezekben az országokban a meglévő előfizetésedhez tartozó roaming keretet tudod használni, ez általában 5-50 GB között mozog, érdemes utazás előtt ellenőrizni.

A 2-es , illetve a 3-as díjzónától bonyolódik a dolog: Olyan, a magyaroknál is népszerű országok találhatóak itt mint: Albánia (3), Egyiptom (2), Törökország (2) vagy Svájc (2).
Irány a szolgáltatód!
Mind a 3 nagy itthoni telekommunikációs cégnél tudsz a 2-es díjzónához roaming csomagot vásárolni utazásod előtt. Ha ezt nem teszed meg és tegyük fel, hogy Törökországba utazol, akkor olyan horror összegek kerülhetnek kiszámlázásra feléd, ami a teljes utazásod sokszorosa is lehet akár. Kiegészítő szolgáltatás vásárlásánál arra kell figyelned, hogy a 2-es díjzónához kapcsolódó ajánlatokat aktiváld, azokkal van lehetőséged ebben a díjzónában található országokban jóval kedvezőbben internetezni. Itt látod a Yettel aktuális díjszabásait:

Technológia fejlődés a SIM kártyáknál
Az okostelefonok berobbanásával megjelentek olyan készülékek, amelyek nem egy, de akár több SIM kártyát is képesek egyszerre kezelni. Ezek közül kettőt különböztetünk meg:
- Két fizikai SIM kártyás mobil (leginkább Androidos készülékek)
- Egy fizikai + egy eSIM kártyás mobil (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR vagy újabb IPhone, újabb Androidos telefonok)
Ha a telefonod az első kategóriába tartozik, akkor nincs nehéz dolgod: A jelenlegi SIM kártyád beállításánál kikapcsolod a roaming funkciót utazás előtt, megérkezést követően pedig egy helyi szolgáltatónál vásárolsz egy pre-paid (előre fizetett) csomagot, amiben van egy bizonyos mennyiségű lehasználható internet.
Onnantól bonyolódik a dolog, ha a második kategóriába tartozol. Itt két lehetőséged van: A jelenlegi előfizetésednél módosítod a fizikai SIM kártyát elektronikusra. Bemész a szolgáltatóhoz és jelzed, hogy eSIM-et szeretnél kérni, ezáltal felszabadul a fizikai SIM kártyahelyed, így „át kerülsz” az első kategóriába, tudsz fizikai SIM csomagot vásárolni külföldön.
A másik lehetőség pedig az eSIM szolgáltatók: Számtalan ilyen van a piacon: Airalo, Holafly, Maya, de akár összehasonlító oldalt is használhatsz, ahol adott országban minden eSIM szolgáltató tarifáját megismerheted.
Mit használok én? Mi vált be?
Több szolgáltatót próbáltam már utazásaim során: Volt amelyik olcsóbb volt, de gyengélkedett a jel, volt amelyik a piaci ár sokszorosáért adott annyi internetet, amit nem tudtam elhasználni. Nekem összeségében az Airalo vált be, itt minden ország legjobb lefedettséggel rendelkező szolgáltatói vannak integrálva értelmezhető méretű csomagokban, így a legjobb minőségű szolgáltatást tudod igénybevenni a lehető legjobb áron.

Náluk vettem SIM kártyát Indonéziában, Thaiföldön, Szingapúrban és Malajziában is, egyszer sem volt gond. Ráadásként a thaiföldi SIM kártya telefonszámmal is rendelkezik, amit onnantól kezdve a dtac nevű szolgáltató applikációjában is tudtam kezelni (feltölteni, egyéb opciókat vásárolni).
Ha szeretnél regisztrálni, akkor használd a következő referral kódot: ADAM8564
3 dollár kedvezményt kapsz az első eSIM vásárlásodból.